Wybieramy soczewki

Krzywizna soczewek - jaką rolę pełni?

Ambroży fusion
lip 4 2025

Krzywizna soczewki - co to?

Aby soczewki kontaktowe były dobrze dobrane do danego pacjenta, muszą odpowiadać parametrom zapisanym na recepcie. Znajdzie się tam średnica, moc, ale także BC - czyli jej krzywizna. W tym artykule bliżej przyjrzymy się właśnie krzywiźnie soczewek kontaktowych. Co to takiego? Jaką rolę pełni? Jak ją dobrać? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Krzywizna soczewki - co to?

Krzywizna soczewki kontaktowej to jeden z podstawowych parametrów zapisywanych na recepcie przez specjalistę. W skrócie zapisywany jest jako BC, które to pochodzi z języka angielskiego: base curve, czyli krzywizna bazowa. Określa ona tylny promień optyczny soczewki. W praktyce oznacza to parametr, który opisuje w jakim stopniu powinna być zakrzywiona soczewka, aby dobrze pasowała do naturalnej krzywizny rogówki. Większy promień krzywizny sprawia, że powierzchnia soczewki staje się bardziej spłaszczona, natomiast mniejszy promień tworzy bardziej wypukłą strukturę.

Krzywizna soczewki - co to?

Jaką krzywiznę soczewek wybrać?

Aby soczewka dobrze dolegała do powierzchni oka, krzywizna musi zostać prawidłowo określona przez specjalistę. Gdy ten wykona badanie, zaleci odpowiednie soczewki. Zazwyczaj w gabinetach optycznych optometrysta lub okulista prosi pacjenta o założenie próbnego szkła kontaktowego. Dzięki temu pacjent może określić, czy soczewka pasuje. Więcej o tym, kim jest okulista i optometrysta, dowiesz się z innego naszego artykułu. 

W temacie tego, jak dobrać krzywiznę soczewki, warto wiedzieć, że:

- Typowa krzywizna rogówki wynosi średnio około 7,8 mm. Aby dobrać właściwą krzywiznę bazową soczewki, zazwyczaj dodaje się do tej wartości od 0,5 do 1,0 mm, zgodnie z wytycznymi producenta. BC większości pacjentów zazwyczaj mieści się w przedziale od 8,0 do 10,0 mm, jednak konkretna wartość może znacznie się różnić w zależności od budowy oka danej osoby.

- Gdy rogówka pacjenta ma bardziej stromy, zaokrąglony kształt, konieczny jest dobór soczewki o mniejszym promieniu krzywizny, czyli bardziej wypukłej. Z kolei przy spłaszczonej rogówce lepsze dopasowanie zapewni soczewka o większym promieniu, a więc bardziej płaska. W przypadku soczewek torycznych promień ten bywa zwykle większy niż w soczewkach sferycznych, aby umożliwić stabilniejsze ułożenie na oku.

- Wiele modeli oferuje jedną, uniwersalną wartość krzywizny, pasującą do większości użytkowników. Jeżeli producent przewiduje dwie wersje, ta o niższej wartości przeznaczona jest dla osób o bardziej stromej rogówce. 

- Najczęściej spotykaną wartością krzywizny bazowej jest BC 8,6 mm.

Krzywizna soczewki - co to?

Krzywizna w soczewkach: o co chodzi?

Wiesz już, czym jest krzywizna w soczewkach i jakie wartości są najczęściej dobierane. A dlaczego BC jest tak ważne? 

Jak już wspomnieliśmy, to krzywizna soczewki wpływa na to, że będzie ona odpowiednio przylegać do powierzchni rogówki oka. Jeżeli BC nie jest prawidłowo dopasowane, mogą wystąpić następujące konsekwencje: 

  • dyskomfort,
  • uczucie ciała obcego w oku,
  • podrażnienia,
  • brak odpowiedniej korekcji wady refrakcji z ryzykiem dalszego się jej pogłębiania,
  • wypadanie soczewki,
  • przesuwanie się soczewki,
  • bóle głowy,
  • bóle oczu,
  • zła ostrość widzenia,
  • zaburzenia widzenia.

Keratometria, czyli pomiar krzywizny rogówki 

Czy ciekawi Cię, w jaki sposób specjalista bada krzywiznę rogówki? Robi to za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego keratometrem. Sama keratometria to jedna z najpowszechniej wykorzystywanych metod oceny krzywizny rogówki. Badanie polega na pomiarze kształtu rogówki za pomocą specjalnego urządzenia – keratometru.

Czy do pomiaru krzywizny rogówki trzeba się przygotować? Zaleca się, by przed przystąpieniem do pomiaru bezwzględnie zdjąć soczewki kontaktowe, ponieważ mogłyby one zaburzyć jego wynik - ale bez obaw, specjalista poinformuje Cię o tym. Dla dokładności wyników zaleca się, aby nie korzystać z soczewek miękkich przez co najmniej 4 godziny, a z twardych przez 12 godzin przed badaniem. Taki czas pozwala uzyskać miarodajny obraz naturalnej krzywizny rogówki.

Krzywizna soczewki - co to?

Jak działa keratometr?

Keratometr dokonuje pomiaru krzywizny rogówki w dwóch głównych kierunkach – najbardziej płaskim oraz najostrzejszym. Dzięki temu badanie jest bardzo precyzyjne, umożliwiając wykrycie wszelkich nieprawidłowości, które mogą sugerować występowanie astygmatyzmu.

Na podstawie uzyskanych wyników specjalista ocenia kształt rogówki i na tej podstawie dobiera odpowiednią krzywiznę soczewki kontaktowej. 

Co poza krzywizną jest ważne w soczewkach?

Warto pamiętać, że nie tylko BC w soczewkach jest ważne. Aby szkła kontaktowe były dobrze dopasowane, liczy się również ich średnica, czyli długość odcinka przechodzącego przez sam środek soczewki. Ważna jest także ich moc. Wszystkie te parametry wpływają na właściwą korekcję wzroku. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie są objawy źle dobranych soczewek? Sprawdź inny nasz artykuł. 

Pamiętaj także, by nie dobierać soczewek samodzielnie ani tym bardziej na podstawie recepty na okulary. Więcej o tym, czy i dlaczego na soczewki kontaktowe potrzebna jest osobna recepta również dowiesz się z innego naszego tekstu. 

Bibliografia: 


https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-dobrac-soczewki-kontaktowe-pod-wzgledem-krzywizny
https://www.bezokularow.pl/poradnik/krzywizna-soczewki-co-to-czy-ma-znaczenie

 

Udostępnij