Wybieramy soczewki

Czym jest przepuszczalność tlenu w soczewkach?

Ambroży fusion
mar 18 2025

Tlenoprzepuszczalność soczewki - co to takiego?

Soczewki kontaktowe są wygodne i bezpieczne dzięki specjalnym właściwościom, jakimi się charakteryzują. Jedną z takich cech jest Dk/t, czyli przepuszczalność tlenu . Informację na jej temat znajdziesz w opisie soczewek kontaktowych (jeśli kupujesz online) lub w ulotce dołączonej do opakowania soczewek. Co to tak właściwie oznacza? Jaki powinien być minimalny poziom tlenoprzepuszczalności, aby soczewki były zdrowe dla oczu? Dowiedz się więcej na ten temat. Sprawdź!

Tlenoprzepuszczalność soczewki - co to takiego?

Soczewki kontaktowe zakłada się bezpośrednio na film łzowy gałki ocznej - na rogówkę, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu. W przeciwnym razie oko mogłoby być narażone nie tylko na podrażnienia, ale również na różne infekcje. Aby zminimalizować ryzyko niedotlenienia rogówki (która czerpie tlen z powietrza), soczewki projektowane są tak, by przepuszczały wystarczającą ilość tlenu do powierzchni oka - każda soczewka jest zatem tlenoprzepuszczalna. 

Tlenoprzepuszczalność a rodzaje soczewek

To właśnie dzięki odpowiedniej gazoprzepuszczalności soczewki są bezpieczne dla oczu i  nie tworzą na ich powierzchni bariery dla przepływu powietrza. Każdy typ soczewek ma poziom tlenoprzepuszczalności dostosowany do trybu ich użytkowania. Oznacza to, że soczewki dzienne (np. jednodniowe) mają tlenoprzepuszczalność wystarczającą do komfortowego noszenia ich w ciągu dnia, ale nie nadają się do noszenia w nocy, ponieważ ich przepuszczalność tlenu nie jest wystarczająca, aby zapewnić odpowiednie dotlenienie oka podczas snu. Gdy powieki są zamknięte, do oka dociera jeszcze mniejsza ilość tlenu - dlatego szkła kontaktowe przeznaczone do noszenia przez całą dobę muszą mieć znacznie wyższą tlenoprzepuszczalność, aby użytkowanie ich nie powodowało ryzyka niedotlenienia rogówki i by mogły zapewnić zdrowie oczu nawet podczas snu.

Tlenoprzepuszczalność soczewki - co to takiego?

Jak dużo tlenu potrzebuje rogówka?

Aby rogówka funkcjonowała prawidłowo, soczewki muszą przepuszczać do niej na tyle dużo powietrza, by każda z jej warstw miała go wystarczająco.

- Nabłonek potrzebuje 40%.
- Śródbłonek 21%.
- Istota właściwa 39%.

Dlaczego tlenoprzepuszczalność jest ważna? 

To, jaka jest wysokość poziomu tlenoprzepuszczalności soczewek wpływa również na komfort noszenia danych szkieł kontaktowych. Jej wysoki poziom zmniejsza ryzyko uczucia suchości, podrażnień oraz zaczerwienienia oczu, co jest przydatne zwłaszcza przy długotrwałym noszeniu soczewek. Podrażnienia nie są jednak jedynym zagrożeniem, jakie może wystąpić, gdy do oka nie będzie docierać wystarczająca ilość powietrza. Zbyt niski poziom tlenu może wywołać jego niedobór w tkankach oka, co może grozić hipoksją. Do jej powikłań zalicza się: 

- obrzęk rogówki,
- przekrwienia rąbka rogówki,
- syndrom suchego oka.

Aby soczewki zapewniały komfort, wartość tlenoprzepuszczalności powinna mieć wysoki poziom Dk/t. A co właściwie oznacza ten skrót?

Dk/t - co to takiego?

                      Dk   /   t 
        Parametr określający tlenoprzepuszczalność / Grubość soczewki

Szacuje się, że aby uniknąć możliwego ryzyka obrzęku rogówki, minimalna wartość tlenoprzepuszczalności przy otwartym oku nie powinna być niższa niż 22 Dk/t, a przy zamkniętym: 80 Dk/t.  

Tlenoprzepuszczalność soczewki - co to takiego?

Soczewki o najwyższym poziomie Dk/t

Na ten moment, dzięki najnowszym technologiom optycznym, produkowane soczewki osiągają wyjątkowo wysoki poziom tlenoprzepuszczalności, który może wynosić nawet 190 Dk/t. Tak wysoki poziom gazoprzepuszczalności stosuje się zazwyczaj w soczewkach przeznaczonych do noszenia przez całą dobę (lub do przedłużonego noszenia), w tym również podczas snu, co pozwala na długotrwałe użytkowanie bez ryzyka niedotlenienia. Takie soczewki wymagają specjalnie opracowanych materiałów, które umożliwiają ich odpowiednią transmisję tlenu, zapewniając komfort i zdrowie oczu przez 24 godziny na dobę. Na przykład, w soczewkach EyeLove Supreme Long-Lasting wartość tego parametru wynosi aż 187 Dk/t. 

Jeśli szukasz miesięcznych szkieł kontaktowych o wysokim poziomie tlenoprzepuszczalności, możesz wybrać soczewki Biofinity, które posiadają 160 Dk/t. Do ich konstrukcji wykorzystano nowoczesną technologię Aquaform. Możliwe są również do użytkowania w przedłużonym trybie noszenia. Dowiedz się więcej o tym, czym są soczewki do przedłużonego noszenia.

Wysoki poziom przepuszczalności tlenu jest równie ważny w przypadku soczewek jednodniowych, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz nosić je przez ponad 16 godzin w ciągu dnia (np. ze względu na pracę czy imprezę okolicznościową). Sprawdź więcej informacji o tym, ile można nosić soczewki. W takim przypadku dobrym wyborem mogą być soczewki ACUVUE® OASYS 1-Day, których Dk/t wynosi 121. Wszystkie wymienione przez nas szkła kontaktowe kupisz w sklepie bezokularow.pl

Tlenoprzepuszczalność to istotny parametr soczewek kontaktowych, szczególnie dla osób, które poszukują dla siebie maksymalnie wygodnych modeli. To ona, obok uwodnienia, należy do najważniejszych czynników decydujących o komforcie noszenia soczewek. 

Bibliografia:

https://www.bezokularow.pl/poradnik/przepuszczalnosc-tlenu-soczewki-co-to-czy-wazna
https://www.bezokularow.pl/ranking-soczewek-najlepiej-przepuszczajacych-tlen

 

Udostępnij