Wybieramy soczewki

Rodzaje soczewek - soczewki twarde i miękkie

Ambroży fusion
wrz 9 2022

Soczewki kontaktowe zyskują na popularności. W ofercie jest coraz więcej propozycji tych produktów, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jakie są podstawowe rodzaje soczewek? Dziś pochylimy się nad dwoma z nich, czym różnią się soczewki twarde od miękkich? Na co zwracać uwagę? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

rodzaje soczewek kontaktowych

Rodzaje soczewek kontaktowych

Rodzajów soczewek kontaktowych jest kilka. Można je podzielić na grupy w zależności od tworzywa, z jakiego zostały wykonane lub czasu użytkowania. Rodzaje soczewek można też wymienić w oparciu o wady wzroku, jakie korygują. W tym poradniku bliżej przyjrzymy się tym pierwszym, czyli temu, czym są soczewki twarde (starsze, rzadziej stosowane) oraz soczewki miękkie (nowoczesne, dużo bardziej popularne).

Obecnie w ofercie wielu optyków internetowych przede wszystkim znajdziesz jeden rodzaj soczewek - miękkie soczewki kontaktowe, z uwagi na ich popularność. Twarde soczewki we współczesnych czasach są użytkowane przy bardziej skomplikowanych wadach wzroku i rzadszych schorzeniach. Przepisywane są również po niektórych zabiegach lub w ramach próby redukowania wad wzroku. Te drugie mają wpływać na kształt rogówki, jak np. soczewki ortokorekcyjne.

Soczewki twarde – czym są?

Rzadziej dostępnym rodzajem soczewek kontaktowych są soczewki twarde. Dlaczego są mniej popularne? Przede wszystkim nie są one zbyt wygodne, a oczy szybciej się w nich męczą. Soczewki twarde, choć są gazoprzepuszczalne, to przepuszczają do rogówki zbyt mało tlenu. Są zatem dużo mniej zdrowe niż soczewki miękkie. To, co dodatkowo przeszkadzało użytkownikom tej metody korekcji, to bardziej czasochłonna pielęgnacja. Kluczem do sukcesu było dokładne czyszczenie soczewek przy użyciu specjalnych preparatów do tego przeznaczonych.

rodzaje soczewek soczewki twarde i miękkie

Akcesoria do soczewek twardych:

Część akcesoriów do twardych soczewek kontaktowych, może być również z powodzeniem używana do soczewek kontaktowych miękkich:

 • płyn do czyszczenia soczewek twardych
 • tabletki enzymatyczne, tzw. odbiałczające
 • przyssawka do soczewek twardych
 • pęseta do soczewek twardych
 • czyścik do soczewek kontaktowych
 • płyn oksydacyjny

Soczewki twarde opinie

Sam widzisz, że soczewki twarde są rodzajem soczewek, które nie mają zbyt wielu zwolenników. Soczewki twarde opinie miały na tyle negatywne, że pomimo upływu lat, uprzedzenia przeniesione zostały też na miękkie soczewki. Z tych powodów wielu użytkowników okularów korekcyjnych ma bariery przed soczewkami kontaktowymi. Uważają je za niewygodne i męczące, a ponadto trudne do zakładania. Na szczęście wszystkich osób noszących soczewki kontaktowe rodzaje soczewek zostały wzbogacone o nowocześniejsze modele dla każdego. W odróżnieniu od twardych soczewek są one komfortowe, łatwe w aplikacji oraz zdejmowaniu i do tego bardzo zdrowe.

rodzaje soczewek - soczewki twarde

Soczewki miękkie

Drugim z rodzajów soczewek kontaktowych są miękkie soczewki kontaktowe. Co to oznacza? To obecnie większość produktów dostępnych w popularnych sklepach internetowych oraz optykach. Wykonane są one z hydrożelu (starszego typu) lub materiału łączącego w sobie zarówno hydrożel jak i silikon (najnowsze produkty).

Soczewki miękkie hydrożelowe

To soczewki kontaktowe, które zostały wyprodukowane z hydrożelu. Jest to materiał bardzo elastyczny i mocno uwodniony. Przez specjalistów uważany za mniej zdrowy, jednak użytkownicy cenią go za komfort. Zanim wprowadzono na rynek soczewki łączące hydrożel z silikonem, to były po twardych soczewkach pierwsze miękkie odpowiedniki. To czas, w którym ta metoda korekcji zaczęła dzięki temu zyskiwać na popularności. Produkty stawały się też tańsze dla użytkowników.

Najbardziej popularnymi soczewkami hydrożelowymi są:

 • Soflens 59,
 • 1-Day Acuvue TruEye,
 • Dailies AquaComfort PLUS,
 • EyeLove Comfort.

Soczewki miękkie silikonowo-hydrożelowe

Ten rodzaj soczewek dzielony jest obecnie na 3 generacje, w zależności od ilości silikonu, który wchodzi w skład materiału. Dzięki wzbogaceniu hydrożelu w silikon, soczewki te stały się bardziej tlenoprzepuszczalne, a dzięki temu zdrowsze dla oczu. Ponadto niektóre modele soczewek można nosić ponad 12 godzin. Zazwyczaj takie modele należą do najnowszej trzeciej generacji miękkich soczewek kontaktowych.

Najbardziej popularne soczewki silikonowo-hydrożelowe to:

 • Acuvue Oasys,
 • Biofinity,
 • Air Optix,
 • EyeLove Exclusive PRO.

Soczewki twarde a miękkie

Podsumowując podstawowe różnice między soczewkami twardymi a miękkimi to:

 • Tworzywo, z którego zostały wykonane

Twarde soczewki są wykonane z gazoprzepuszczalnego twardego materiału, który jest niewygodny i mniej zdrowy dla oka.

 • Dostępność

Soczewki twarde są mniej dostępne w sklepach oraz optykach niż miękkie soczewki kontaktowe.

 • Zastosowanie

Soczewki kontaktowe twarde mają obecnie węższe zastosowanie, są one noszone raczej w przypadku bardziej skomplikowanych wad wzroku lub po zabiegach. Soczewki kontaktowe miękkie są bardzo popularne, korygują zarówno podstawowe wady jak krótkowzroczność i nadwzroczność oraz astygmatyzm czy prezbiopię. Występują w wielu różnych wariantach i markach.

 • Opinie

Soczewki twarde opinie mają raczej negatywne z uwagi na brak elastyczności materiału oraz krócej odczuwany komfort w trakcie noszenia. Większość miękkich soczewek kontaktowych ma opinie pochlebne i cenione są one przez użytkowników za komfort, elastyczność i różnorodność.

 

Udostępnij