ciekawostki

Uszkodzone soczewki kontaktowe - jak do tego nie dopuścić?

Ambroży fusion
lut 28 2024

Soczewki kontaktowe hydrożelowe z uwagi na większą ilość wody w materiale są zdecydowanie bardziej miękkie i elastyczne niż te, które są wykonane z połączenia silikonu i hydrożelu. Oba typy tej metody korekcji są jednak w jednakowym stopniu podatne na uszkodzenia, jeśli nie będą w odpowiedni sposób użytkowane. Dowiedz się, jak nie dopuścić do uszkodzenia szkieł kontaktowych i jak należycie o nie dbać! 

Potencjalne uszkodzenia soczewek 

Jeśli zastanawiasz się, czy soczewki mogą się uszkodzić, to musisz wiedzieć, że tak. Szkła kontaktowe są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dzieje się to jednak zazwyczaj wtedy, gdy obchodzimy się z nimi nie do końca tak, jak powinniśmy.

- Soczewki mogą zostać uszczerbione.

Jeśli Twoja soczewka uszczerbiła się, należy jak najszybciej ją zdjąć. Nie wolno jej również zakładać na oko. Takie szkło kontaktowe może być bardzo groźne dla zdrowia i bezpieczeństwa oczu - istnieje ryzyko porysowania rogówki. Warto przed każdym założeniem na oko, soczewkę dobrze obejrzeć pod światłem, by zobaczyć czy nie jest uszkodzona.

- Mogą wyschnąć.

Gdy soczewka całkowicie wyschnie, raczej nie nadaje się już do użycia. Szkło kontaktowe w takim stanie traci swoje niezbędne właściwości - a bez nich może uszkodzić rogówkę, a także narazić oko na możliwe infekcje. Pamiętaj zatem, by zawsze odpowiednio przechowywać swoją soczewkę, gdy nie masz jej na oku. Tylko zanurzona całkowicie w płynie pielęgnacyjnym jest w stanie być odpowiednio nawilżona i bezpieczna dla oka.

- Soczewki kontaktowe mogą również pęknąć. 

Choć raczej należy to do rzadkości, to soczewki mogą pęknąć. W takim przypadku po prostu sięgnij po nową, pełnowartościową sztukę. 

Jak zabezpieczać soczewki przed uszkodzeniami?

Aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom soczewek, należy stosować się do kilku zasad. 

1. Delikatnie ściągaj i zakładaj soczewki. 

Zakładanie i ściąganie soczewek kontaktowych to czynności, do których należy używać jedynie opuszków palców, nie paznokci! Dlaczego to tak ważne? Łapanie materiału paznokciami może w najprostszy sposób doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego - zbyt ostro zakończonym paznokciem można np. zarysować soczewkę.

2. Dbaj, by soczewki nie miały kontaktu z kosmetykami. 

Musisz wiedzieć, że wszelkie kosmetyki mogą negatywnie wpływać na soczewkę, gdy dostaną się na jej powierzchnię. Z tego powodu staraj się nie narażać szkieł kontaktowych na styczność z dezodorantami, mgiełkami, perfumami czy innymi produktami w aerozolach czy do rozpylania.

3. Przestrzegaj terminów użyteczności soczewek.

Soczewki jednodniowe nadają się do użycia tylko raz, a po tym należy wyrzucić je do kosza. Jeśli jednak stosujesz soczewki wielorazowe, bardzo ważne jest to, by przestrzegać terminów użyteczności soczewek. W przeciwnym razie narażasz szkła kontaktowe na uszkodzenia - soczewka może być np. bardziej podatna na pęknięcie na oku. Pamiętaj, by stosować się do zaleceń producenta i nie nosić soczewek dłużej niż wskazane. Jeśli zatem masz soczewki miesięczne, to po 30 dniach wyrzucasz je do kosza, w przypadku 2-tygodniowych, granicą jest 14 dni użytkowania. 

4. Odpowiednio nawilżaj soczewki.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe to pewnie wiesz, że bardzo ważne jest nawilżanie oczu, ale również samej soczewki. Aby szkła kontaktowe były wygodne i nie podrażniały, muszą być wystarczająco uwodnione. Do utrzymania prawidłowej wilgotności soczewek warto używać kropli nawilżających bezpośrednio na założone soczewki (ale najpierw należy sprawdzić, czy dany preparat można używać w ten sposób). Należy dbać również o to, by po użyciu szkieł wielorazowych umieszczać je w pojemniku z płynem i nie zostawiać ich “na wierzchu”. Prawidłowa pielęgnacja soczewek jest bardzo istotna przy dbaniu o unikanie możliwych uszkodzeń. 

Soczewka na palcu.

Prawidłowa pielęgnacja soczewek 

Warto wiedzieć, że dzięki prawidłowej pielęgnacji szkieł kontaktowych zadbasz nie tylko o to, by unikać możliwych uszkodzeń soczewek, ale także o:

- bezpieczeństwo (dzięki niej unikniesz możliwej infekcji),
- higienę. 
 
1. Każdego wieczoru po ściągnięciu soczewek przemywaj je dokładnie specjalnym płynem do czyszczenia. Możesz skorzystać z płynu multifunkcyjnego lub oksydacyjnego. 

Płyn multifunkcyjny służy do dezynfekcji, czyszczenia, usuwania osadów białkowych oraz przechowywania soczewek. 


Płyn oksydacyjny to roztwór, którego skład opiera się na nadtlenku wodoru o stężeniu 3%, czyli po prostu na wodzie utlenionej. Soczewki należy trzymać w nim przez około 6 godzin, aby roztwór mógł się zneutralizować. Ten rodzaj płynu jest bardziej skuteczny w zabijaniu bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.

2. Po przemyciu szkieł odkładaj je do dedykowanego im pojemnika z płynem. Trzymaj soczewki w nim tak długo, jak zalecił producent. Nie zalecamy wyciągać ich wcześniej. 

3. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardzo ważne jest to, by przestrzegać terminu użyteczności soczewek. Przy stosowaniu szkieł wielorazowych warto zapisać sobie w kalendarzu lub dodać przypomnienie w telefonie o tym, kiedy należy wymienić szkła na nowe. 

Dbaj o prawidłową pielęgnację soczewek, a soczewki będą mniej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo, zapewnisz sobie komfort i ochronę przed możliwymi infekcjami.

Aby nie dopuścić do uszkodzeń soczewek kontaktowych, należy obchodzić się z nimi delikatnie, ale również poprawnie z nich korzystać. Powtarzamy również, abyś pamiętał: nie należy zakładać uszkodzonych szkieł kontaktowych, ponieważ może to zagrozić zdrowiu oczu!


1.https://rankingsoczewek.com/porady/rtuq/uszkodzone-soczewki-kontaktowe-jak-temu-zapobiec.html
2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/rozdzieranie-sie-soczewek-jak-temu-przeciwdzialac

Udostępnij