Pielęgnacja oczu

Jak dbać o soczewki miesięczne?

Ambroży fusion
cze 18 2024

Soczewka na palcu.

Miesięczne soczewki kontaktowe są często wybierane przez osoby, którym zależy na oszczędności finansowej, ale również na wygodzie i ich własnym czasie - trzeba wymieniać je raz w miesiącu, co nie jest bardzo problematyczne. Jednak, aby szkła kontaktowe należycie pełniły swoją funkcję, a przy tym były zdrowe i bezpieczne, należy o nie odpowiednio dbać. W tym artykule podpowiemy więcej na temat tego, jak dbać o soczewki miesięczne. Sprawdź i dowiedz się więcej!

Miesięczne soczewki - dla kogo?

Miesięczne szkła kontaktowe to bardzo dobre rozwiązanie dla osób które korzystają z tej formy korekcji wzroku regularnie, na co dzień. To świetny wybór także dla tych, którym zależy na - jak już wspomnieliśmy - oszczędnościach finansowych. Soczewki o miesięcznym trybie wymiany w 30-dniowym rozrachunku są zdecydowanie bardziej ekonomiczną opcją, aniżeli soczewki jednodniowe

Zasady dbania o miesięczne soczewki 

Warto wiedzieć, że zasady dbania o miesięczne szkła kontaktowe są zbliżone do zasad, jakimi należy się kierować ogólnie w trakcie korzystania z soczewek. 

1. Regularnie czyść soczewki.

Szkła kontaktowe należy czyścić regularnie, każdego dnia. Soczewki należy zdjąć po zakończeniu korzystania z nich danego dnia i pozbyć się z nich wszelkich zanieczyszczeń: osadów białkowo-lipidowych, kurzu, pyłu, wirusów i bakterii. W tym celu powinieneś sięgnąć po płyn do czyszczenia soczewek: oksydacyjny lub multifunkcyjny. Jeśli zastanawiasz się, jaki preparat wybrać: rekomendujemy płyn EyeLove Basic, który nadaje się zarówno do soczewek hydrożelowych jak i silikonowo-hydrożelowych, a przy tym przeciwdziała tworzeniu się osadów. Czyszczenie soczewek jest niezastąpione, ponieważ pomaga pozbyć się z ich powierzchni wirusów i drobnoustrojów, które mogłyby być odpowiedzialne za możliwą infekcję. 

Czyszczenie soczewek.

2. Wymieniaj soczewki we wskazanym terminie.

Jedna ze złotych zasad właściwego dbania o soczewki miesięczne to pilnowanie tego, by zawsze wymieniać je na nowe po przekroczeniu trzydziestu dni. Należy pamiętać, że miesięczne soczewki nadają się do użycia przez 30 dni od momentu otwarcia blistra. Niezależnie od tego, czy w ciągu tego czasu założyłeś je jeden czy trzydzieści razy, po upływie miesiąca należy bezwzględnie wymienić je na nową parę, ponieważ po tym czasie tracą swoje niezbędne właściwości i nie nadają się już do ponownego użycia. Sprawdź, ile można nosić soczewki?

3. Zawsze odkładaj soczewki do pojemnika. 

Jeśli zależy Tobie, aby właściwie dbać o swoje soczewki to staraj się zawsze pamiętać o tym, by po użyciu odkładać je do pojemnika wypełnionego płynem. Nigdy nie należy zostawiać szkieł kontaktowych bez płynu, ponieważ może to skutkować ich przesuszeniem - a tym samym, utratą przez nie właściwości niezbędnych do ich prawidłowego działania. Przesuszone soczewki mogą powodować podrażnienia, zaczerwienienie i ból oczu.

4. Dbaj o to, by soczewki nie miały kontaktu z przedmiotami lub brudnymi palcami. 

Musisz wiedzieć, że korzystanie z tego narzędzia korekcji wzroku jest równoznaczne z dbaniem o utrzymywanie prawidłowej higieny. Soczewki należy zakładać i ściągać tylko czystymi dłońmi, nie wolno również odkładać ich bezpośrednio na umywalkę czy stolik nocny. 

5. Nie zasypiaj w soczewkach. 

W soczewkach kontaktowych nie należy spać. Wyjątkiem są całodobowe szkła kontaktowe. Jeżeli zależy Tobie, aby dbać nie tylko o soczewki, ale także o zdrowie swoich oczu - zawsze ściągaj je przed snem. Standardowe szkła kontaktowe nie posiadają wystarczającego poziomu tlenoprzepuszczalności na to, by przy zamkniętych powiekach dostarczały gałkom ocznym odpowiednią ilość powietrza. Zasypianie w szkłach kontaktowych może zatem skutkować nie tylko wysuszeniem samych soczewek, ale również niedotlenieniem rogówki i podrażnieniami oczu. 
Kobieta śpi.

6. Nie pływaj w soczewkach.

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych? Jeśli jest dla Ciebie niezbędne, aby w trakcie pływania korzystać z korekcji wzroku, wybierz soczewki jednodniowe i zachowaj szczególną ostrożność. Przy kontakcie z wodą - zarówno tą w zbiornikach naturalnych, takich jak jeziora czy morza, jak i tą z basenu - na powierzchnię szkła kontaktowego mogą dostać się miliony groźnych drobnoustrojów. Zaleca się, by po pływaniu wyrzucić do kosza dane soczewki - dlatego wtedy warto wybrać te jednodniowe zamiast miesięcznych. Jeśli zależy Tobie, aby dbać o swoje szkła kontaktowe - nie zakładaj ich do wody, ponieważ w przeciwnym razie będziesz musiał się ich po prostu pozbyć. Zasada ta dotyczy również kąpieli w wannie i pod prysznicem. 

Dzieci pływają w okularach.

Jak dbać o oczy w trakcie noszenia soczewek miesięcznych?

Wiesz już, jak dbać o miesięczne szkła kontaktowe. Warto również abyś wiedział, jak dbać o swoje oczy w trakcie korzystania z soczewek! 

- Przede wszystkim, istotne jest ich odpowiednie nawilżenie. Jeśli w trakcie noszenia soczewek odczuwasz suchość oczu, sięgnij po krople nawilżające. Zanim jednak zakropisz nimi oczy to sprawdź, czy producent pozwala na stosowanie produktu bezpośrednio na szkła kontaktowe. 

- Jeśli w trakcie noszenia szkieł kontaktowych odczuwasz ogólny dyskomfort lub objawy alergii, ściągnij soczewki. Zastanów się wtedy, co wywołało wymienione symptomy - jeśli masz podejrzenie, że ma to związek z korzystaniem z soczewek: udaj się do swojego specjalisty.
 

- Spożywaj witaminy! Witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania oczu nie tylko wtedy, gdy nosisz soczewki, ale również na co dzień! Sięgaj po produkty bogate w witaminę A i K. 

 


Bibliografia: 


https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewki-miesieczne-jak-dbac-jak-nosic-jak-czyscic
https://rankingsoczewek.com/porady/fzig/jak-dbac-o-soczewki.html

 

Udostępnij