ciekawostki

Kto wynalazł soczewki kontaktowe?

Ambroży fusion
mar 5 2024

Wynalazca soczewek kontaktowych imitacja.

Soczewki kontaktowe to wygodna i praktyczna alternatywa dla okularów korekcyjnych. Skutecznie poprawiają jakość widzenia, chronią oko, przylegają bezpośrednio do gałki ocznej i są prawie niewidoczne. W związku z tym, może wydawać się, że to nowoczesny, innowacyjny wynalazek. Co ciekawe, pierwsze projekty soczewek kontaktowych powstały już w roku 1508! W tym artykule dowiesz się więcej o tym, kto wynalazł szkła kontaktowe. Sprawdź! 

Historia soczewek kontaktowych 

Leonardo da Vinci, jeden z najwybitniejszych artystów i uczonych epoki renesansu. Kojarzony jest przede wszystkim z “Mona Lisą” - jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł na świecie. Da Vinci poszukiwał również skutecznej metody na poprawę wzroku. Co ciekawe, to właśnie on zapoczątkował ideę  współczesnej soczewki kontaktowej! Jego sposób polegał na zanurzaniu twarzy z otwartymi oczami w szklanej misce pełnej wody - mechanizm działania współczesnych soczewek funkcjonuje na podobnej zasadzie! Jego pomysł przez kolejne lata inspirował innych odkrywców. 

- Kolejne próby stworzenia zrewolucjonizowanej metody korekcji wzroku podjął w 1636 roku Kartezjusz. Jego pomysł polegał na przykładaniu do oka podłużnej, wypełnionej wodą buteleczki. Fiolka ogniskowała promienie świetlne.  

- 1801 rok był przełomowym rokiem w historii szkieł kontaktowych. Właśnie w tym roku Thomas Young stworzył projekt szklanej rurki wypełnionej wodą. Przyłożona do oka poprawiała jakość widzenia. 

Wynalezienie soczewek aplikowanych na oko

Kolejnym postępem w próbach skonstruowania niekonwencjonalnego narzędzia do korekcji wzroku było stworzenie soczewki, którą można było aplikować bezpośrednio na gałkę oczną.

1. Friedrich Anton Muller w 1887 roku skonstruował nowatorską soczewkę, która chroniła oko pacjenta pozbawionego powieki przed wysychaniem, czynnikami zewnętrznymi, zanieczyszczeniami. Chory cierpiał na zaćmę - przełomowy wynalazek Mullera służył pacjentowi aż do jego śmierci, skutecznie spełniając swoją funkcję.

2. Projekt Mullera udoskonalił w 1929 roku Josef Dallos. Stworzył soczewkę dopasowaną do naturalnej rogówki oka. Jego metoda była bardzo zbliżona do współczesnych soczewek kontaktowych. Mimo iż ówczesne soczewki były niewygodne i ciężkie, a także wprawiały pacjenta w dyskomfort - przypominały kształtem budowę oka i można było zakładać je bezpośrednio na film łzowy. 

W ten właśnie sposób powstały soczewki, która można było zakładać na gałkę oczną.

Przełom, który był podstawą współczesnych soczewek

Od 1929 roku soczewki funkcjonowały jako skuteczna alternatywa dla okularów - jednakże były bardzo niewygodne, zakrywały całą gałkę oczną i uwierały. W związku z tym, kolejni badacze podejmowali próby udoskonalenia tego projektu.

- W 1936 roku amerykański specjalista w dziedzinie okulistyki wynajduje soczewkę plastikową, co stanowi ogromny krok w doskonaleniu szkieł kontaktowych. Narzędzie do korekcji wzroku staje się wygodniejsze i bardziej komfortowe. Ponad 10 lat później opracowana zostaje soczewka, która zakrywa już tylko rogówkę. 

- W 1990 roku firma Bausch & Lomb i CIBA VISION projektuje pierwsze soczewki silikonowo-hyrdożelowe. Ta innowacyjna technika produkcji szkieł kontaktowych prawie że niweluje wszystkie wcześniejsze niedoskonałości tego narzędzia korekcji: soczewki przepuszczają tlen, nie wysychają i są wygodne w noszeniu. Ten wynalazek daje początek soczewkom, jakie są stosowane współcześnie. 

Materiał silikonowo-hydrożelowy był stale udoskonalany tak, by soczewki stawały się coraz bardziej bezpieczne, praktyczne i wygodne. 

Nowoczesna soczewka.

Kto wynalazł soczewki kontaktowe? 

Na pytanie “kto wynalazł soczewki kontaktowe?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Szkła kontaktowe miały swój początek w XVI wieku, jednakże przez setki lat były udoskonalane przez wielu naukowców. Dzięki niezliczonej ilości badań, prób i błędów, pomysłów i innowacji, dziś możemy na co dzień korzystać z soczewek kontaktowych. 

Współczesne soczewki kontaktowe

Współcześnie szkła kontaktowe stanowią bardzo popularną metodę korekcji wzroku. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje soczewek: 

- szkła jednodniowe, 
- dwutygodniowe, 
- miesięczne,
- kwartalne.

Badania nad materiałami z wysoką przepuszczalnością tlenową sprawiły, że bez problemu możesz zakupić całodobowe soczewki - czyli takie, których nie trzeba ściągać nawet do snu, można nosić je bez przerwy tak długo, jak zalecił producent (zalecane jest jednak ściąganie ich co kilka dni w celu wyczyszczenia). 

Przy produkcji szkieł kontaktowych wykorzystywane są innowacyjne technologie, które stale udoskonalają to narzędzie korekcji wzroku. Producenci starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów. Współczesna soczewka niczym już nie przypomina przedwiecznej fiolki z wodą przykładanej do oka, niemniej jednak, warto pamiętać, że to właśnie w takich pomysłach mają korzenie szkła kontaktowe. 

Soczewki kontaktowe. Szare tło.

 

1. https://www.bezokularow.pl/poradnik/kto-wynalazl-soczewki-kontaktowe
2.http://www.ministrona3761.piotrkielski.aserwer.pl/kto-wynalaz%C5%82-soczewki--3762.html

Udostępnij