ciekawostki

Czym jest ślepota zmierzchowa?

Ambroży fusion
mar 29 2022

Twój wzrok pogarsza się o zmierzchu, a może masz problem z dostrzeżeniem poszczególnych obiektów w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem? Dlatego dowiedz się, co to jest kurza ślepota, bo to właśnie ten problem może odpowiadać za Twoje kłopoty ze wzrokiem. Koniecznie udaj się też do specjalisty, bo tylko on będzie mógł stwierdzić, z jakim rodzajem tej przypadłości się borykasz.

Kurza ślepota – co to?

Kurza ślepota to inaczej ślepota zmierzchowa bądź nyktalopia. Bez względu na to, jakiej nazwy użyjesz, to i tak dotyczy to problemów z wyraźnym widzeniem o zmierzchu, a także w pomieszczeniach ze słabym bądź sztucznym oświetleniem. Przede wszystkim widzenie zmierzchowe jest związane z upośledzeniem działania pręcików, czyli inaczej światłoczułych receptorów, znajdujących się w siatkówce oka. Zauważ, że za widzenie po zmroku odpowiada czerwień wzrokowa, a gdy dochodzi do problemów z prawidłowym działaniem tych elementów, to zaczynają pojawiać się trudności z prawidłowym widzeniem po wejściu do ciemnego pomieszczenia i po zmierzchu.

Kurza ślepota i pogorszenie wzroku – przyczyny

Wiesz już, że na zdolność widzenia po ciemku ogromny wpływ ma prawidłowe działanie pręcików, znajdujących się w siatkówce oka. Warto jednak sprawdzić, w jaki inny sposób może powstać kurza ślepota. Przyczyny bywają różne, ale często ma to związek z dysfunkcjami narządu wzroku. Wśród nich jest m.in. krótkowzroczność bądź po prostu rozmyty obraz podczas patrzenia na odległe przedmioty. Czasem zaciemnienie jest też związane z występowaniem degeneracyjnych chorób oczu typu zaćma. Właśnie z tego względu to osoby starsze znacznie częściej borykają się z problemami z wyraźnymi widzeniem po zmroku.
Oprócz tego istnieją też inne powody, przez które rozwija się kurza ślepota. Niedobór witaminy A bywa dość częstą i niebezpieczną przyczyną. Poza tym do problemów może prowadzić zespół Ushera, czyli jedna z chorób genetycznych, a także zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.

Kurza ślepota – brak, jakiej witaminy bywa przyczyną schorzenia?

Zastanawiasz się, czy Twoja dieta ma wpływ na to, czy rozwinie lub pojawi się kurza ślepota? Niedobór witaminy A jest dużym czynnikiem ryzyka. Dlatego tak ważne jest to, żebyś zadbał o zbilansowaną dietę bądź po prostu stosował suplementacje, aby nie powstała kurza ślepota. Brak witaminy powinien też mieć charakter chroniczny, żeby doszło do uszkodzenia receptorów. Właśnie z tego powodu musisz obserwować swoje ciało, ponieważ poszczególne zmiany mogą świadczyć o zbyt małej ilości witaminy A. Przede wszystkim dotyczy to łamliwości i powolnego wzrostu paznokci. Oprócz tego możesz cierpieć na obniżenie apetytu, spadek odporności czy nawet borykać się z suchą skórą. W niektórych przypadkach pojawiają się też trudności z zajściem w ciążę.

Jak poprawić widzenie zmierzchowe?

Przede wszystkim ślepota zmierzchowa wymaga odpowiedniego leczenia i korekcji wzroku. Dzięki temu pozbędziesz się problemów z ostrością, gdy wejdziesz do słabo oświetlonego pomieszczenia, a także przebywając na zewnątrz po zmroku. Pamiętaj również o tym, że jeśli pogorszone widzenie w ciemności jest spowodowane niedoborem witaminy A, to konieczne jest uregulowanie jej poziomu. Choć w tym przypadku musisz działać stopniowo, ponieważ zapewnia to właściwą reakcję organizmu.

Widzenie zmierzchowe – normy

Ograniczone widzenie zmierzchowe nie jest zbyt trudne do zdiagnozowania. Czasem jednak konieczne jest określenie, czy ten problem pojawia się jedynie o zmroku, czy może jest to związane ze ślepotą. Wówczas okulista lub optometrysta sprawdza, jaka jest ostrość widzenia oraz kąt pola widzenia. W takim przypadku brane są pod uwagę normy, występujące u zdrowej osoby.

Widzenie zmierzchowe – test

Dostrzegasz u siebie kłopoty z wyraźnym widzeniem po zmroku? To może być kurza ślepota. Test w takim przypadku stanowi najskuteczniejszy sposób zdiagnozowania tego schorzenia narządu wzroku. Wtedy sprawdzany jest poziom wrażliwości zmysłowej w warunkach przejściowych – w tej sytuacji warunkiem jest niedostateczna ilość światła. Zauważ, że takie badanie jest wykonywane w trzech krokach, gdzie pierwszy z nich polega na adaptacji wzroku do warunków, w jakich ma być przeprowadzony test. W drugim etapie pacjent zakłada specjalne urządzenie, które często przypomina gogle i obserwuje wyświetlane obrazy. Pokazuje się tam również stopniowo oświetlana przerwa – im szybciej ją zobaczysz, tym lepszy masz wzrok. Ostatni krok badania dotyczy sprawdzenia wrażliwości na olśnienia, co jest tak istotne, jeśli chcesz zostać zawodowym kierowcą.

Kurza ślepota a prawo jazdy

Jeśli masz problem z kurzą ślepotą, to konieczne jest to, żebyś wykonał badanie zmierzchowe. Dzięki temu możliwa będzie pełna diagnoza. Zwróć również uwagę na to, że problemy z prawidłowym i ostrym widzeniem po zmroku są bardzo niebezpieczne dla kierowców, ponieważ nieustannie jesteś narażony na nagłe oślepienia spowodowane przez światła innych pojazdów. Poza tym niekiedy konieczne jest poruszanie się po słabo oświetlonych drogach. Dlatego niezbędne jest to, abyś wykorzystał dopasowany sposób leczenia i korekcji wzroku.

Kurza ślepota – leczenie

Rozwinęła się u Ciebie kurza ślepota? Jak leczyć takie schorzenie, żebyś znów mógł cieszyć się doskonałą widocznością? Do wyboru masz kilka sprawdzonych sposobów. Wiele zależy od tego, na jakim poziomie jest kurza ślepota. Operacja jest stosowana w szczególnych przypadkach, kiedy okulary nie są już wystarczające, a problem jest już naprawdę spory. Wówczas po prostu w strukturę oka zostają wszczepione implanty, które mają na celu wywołanie dodatkowych impulsów nerwowych.

Poznaj też najpopularniejszy sposób, w jaki leczona jest kurza ślepota. Okulary oraz specjalne soczewki z pewnością należą do takich metod. Dzięki temu znacznie poprawi się widoczność o zmroku czy w słabo oświetlonych przestrzeniach.

Pamiętaj, że w przypadku, gdy kurza ślepota jest spowodowana niedoborem witaminy A, to konieczna jest po prostu suplementacja tego składnika i przyjmowanie prawidłowo zbilansowanej diety. Oprócz tego specjalista może Ci zalecić stosowanie środków, które mają wspomóc nawilżenie oczu.

Zwróć uwagę, że nie zawsze możliwe jest całkowite wyleczenie kurzej ślepoty. Zazwyczaj dotyczy to sytuacji, gdy ma charakter nabyty np. w wyniku choroby lub stopniowego ograniczenia widoczności. Natomiast wtedy, gdy kurza ślepota ma podłoże genetyczne, to kluczowe znaczenie ma ograniczenie rozwoju, bo praktycznie niemożliwe jest całkowite wyleczenie tego problemu.

Udostępnij