Wybieramy soczewki

Soczewki do pracy przed komputerem

Ambroży fusion
mar 29 2022

W obecnych czasach nasz kontakt z nowoczesnymi technologiami jest ogromny. Codziennie mamy styczność ze smartfonem, komputerem, czy telewizorem. Oczywiście nie pozostaje to obojętne dla naszego organizmu. W tym przypadku najbardziej cierpią nasze oczy. Dlatego warto wiedzieć, jakie są sposoby na to, by chronić nasz wzrok i jakie soczewki kontaktowe nadają się idealnie do pracy z komputerem.

soczewki do pracy przed komputerem

Wpływ promieni niebieskich na oczy

Urządzenia elektroniczne, a zwłaszcza smartfony i ekran komputera emitują światło niebieskie. To światło jest szkodliwe dla naszych oczu i wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. Nadmiar światła niebieskiego może wywołać m.in. ból głowy, ból oczu, niezdolność do skupienia się, szczypanie i pieczenie oczu, przekrwienie gałek ocznych, czy uczucie piasku pod powiekami. Zbiór tych objawów nazywany jest cyfrowym zmęczeniem wzroku i doskwiera on coraz większej ilości osób.

Długie korzystanie z komputera, np. w pracy może się również przyczynić do rozwijania wad wzroku. Pracując przed komputerem przede wszystkim rzadziej mrugamy, więc oczy zaczynają się przesuszać z powodu braku nawilżenia. Również zdolność oka do akomodacji zaczyna zanikać ponieważ mięśnie oka się rozleniwiają patrząc cały czas na przedmiot w bliskiej odległości.

Ochrona oczu

Najlepsze co możemy zrobić to zapewnić odpowiednią ochronę naszym oczom przed światłem niebieskim. Można to zrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim zadbaj o to, by odległość oczu od ekranu komputera wynosiła co najmniej 50-70cm. Oprócz tego pamiętaj o przerwach – 5 minut przerwy na każdą godzinę spędzoną przy komputerze. W tym czasie staraj się porobić coś zupełnie innego, np. popatrz przez okno albo przejdź się po pomieszczeniu. Kolejnym sposobem jest regularne zakraplanie oczu. Krople pomogą złagodzić podrażnienia i dyskomfort oraz odpowiednio nawilżą powierzchnię rogówki. Osoby z wadami wzroku mają tez dodatkową opcję ochrony jaką są soczewki kontaktowe do komputera.

soczewki do pracy przed komputerem

Soczewki do komputera

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe wiedzą jak bardzo wygodna jest to forma korekcji wzroku. Soczewki kontaktowe pozwalają na pełną swobodę ruchu oraz są niewidoczne na oku. Dzięki temu nikt nie musi wiedzieć, że masz wadę wzroku, a Ty możesz cieszyć się świetnym widzeniem. By soczewki stały się jeszcze bardziej wielofunkcyjne producenci pomyśleli także o osobach spędzających czas przed ekranami. W ten sposób powstały soczewki do komputera, których zadaniem jest chronić nasze oczy przed światłem niebieskim. Dzięki nim Twoje oczy będą się mniej męczyć i prawdopodobnie unikniesz objawów cyfrowego zmęczenia wzroku.

Parametry soczewek do komputera

Szukając soczewek do komputera zwróć uwagę na ich parametry. Dobre soczewki blokujące światło niebieskie powinny być przede wszystkim dobrze uwodnione. Dzięki temu Twoje oczy pozostaną nawilżone przez cały dzień. Ten parametr łączy się z rodzajem materiału z jakiego została stworzona soczewka. Najlepiej, gdy jest to materiał silikonowo-hydrożelowy ponieważ ma on niezwykłe zdolności do zatrzymywania wody. Po za tym soczewki wykonane z tego materiału są wygodniejsze i bardziej komfortowe. Oprócz tego ważne, by soczewki miały odpowiedni poziom przepuszczalności tlenu. To sprawi, że do Twojego oka będzie dostawać się właściwa ilość tlenu. To z kolei przyczyni się do zdrowego wyglądu oczu oraz do zachowania ich w zdrowiu.

jakie soczewki do pracy przed komputerem

Jakie soczewki do komputera wybrać?

Wybierając soczewki do komputera warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione parametry oraz opinie innych osób i specjalistów. Jedną z najpopularniejszych marek soczewek do ekranów jest Biofinity Energys. Soczewki te posiadają unikalną konstrukcję, która koncentruje moc na środku przez co oczy o wiele mniej się męczą. Inną marką soczewek jest EyeLove Digital, która posiada technologię AquaForm. Ma ona niezwykłą zdolność wiązania cząsteczek wody przez co soczewki zostają dłużej nawilżone. Po za tym przepuszczalność tlenu w tych soczewkach to aż 160 Dk/t! To oznacza zdrowe i lśniące oczy nawet po wielu godzinach przy komputerze. Z kolei dla miłośników soczewek jednodniowych najczęściej poleca się Acuvue Oasys 1-Day. Te soczewki zostały wyposażone w technologię HydraLuxe, która pozwala utrzymać stabilność filmu łzowego i nawilża oczy.

To od Ciebie zależy, które soczewki wybierzesz. Pamiętaj, że warto dbać o swoje oczy zwłaszcza, gdy spędzasz sporo czasu przed ekranem komputera.

Udostępnij