Wybieramy soczewki

Ile kosztują soczewki kontaktowe? Ceny różnych rodzajów soczewek

Ambroży fusion
wrz 23 2022

Szkła kontaktowe to nowoczesna metoda korekcji wad wzroku. Wygoda i komfort to najważniejsze cechy charakterystyczne korzystania z soczewek. Pozwalają na rezygnację z okularów korekcyjnych, które mogą być kłopotliwe w wielu sytuacjach.

Ogromna różnorodność w ofercie soczewek kontaktowych może wywołać konsternację. Różnice w cenie mogą być znaczne. Od czego zależy cena soczewek kontaktowych i na co należy zwracać uwagę przy wyborze? Odpowiedź znajdziesz poniżej.


Ile kosztują soczewki kontaktowe?
Decyzja o rozpoczęciu korzystania ze szkieł kontaktowych wiąże się ze stałymi wydatkami. Soczewki należy wymieniać w określonym cyklu, który najlepiej ustalić z optometrystą. System noszenia soczewek kontaktowych będzie zależeć od Twojego trybu życia, sposobu i czasu pracy oraz indywidualnych warunków fizjologii oka.

Sprawdź sklep z soczewkami online.

Soczewki kontaktowe – cena

Ceny soczewek kontaktowych zależą od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj.
Do pierwszego rodzaju zaliczamy soczewki sferyczne - przeznaczone do najbardziej rozpowszechnionych wad wzroku. Służą do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności.
Inne rodzaje soczewek mają bardziej zaawansowaną budowę, która pozwala na korekcję astygmatyzmu i starczowzroczności. To soczewki toryczne i progresywne, nazywane też soczewkami multifokalnymi. Są one droższe niż soczewki sferyczne.

Soczewki – ile kosztują?

Jeżeli chcemy zorientować się jaki będzie koszt noszenia soczewek kontaktowych w skali miesiąca lub roku – musimy wziąć pod uwagę tryb noszenia. Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe, czyli takie, które zakładamy rano, nosimy przez cały dzień. Wieczorem, po ściągnięciu soczewki należy wyrzucić, bo nie nadają się już do ponownego użytku następnego dnia.

Koszt soczewek jednodniowych

Koszt soczewek jednodniowych, gdy używamy ich codziennie, jest wyższy w skali miesiąca lub roku niż np. soczewek miesięcznych. Ceny soczewek jednodniowych zaczynają się, w zależności od producenta, od 36 zł za 30 sztuk. Takie opakowanie wystarczy Ci na 15 dni, jeśli masz jednakową wadę na obu oczach.

Gdy szukasz dla siebie odpowiednich soczewek i chcesz obliczyć koszt – zwracaj uwagę na to ile soczewek znajduje się w opakowaniu. Soczewki jednodniowe możesz nabyć w opakowaniach po 30, 90 i 180 sztuk. To oznacza, że kupisz zapas na 15, 45 i 90 dni przy założeniu jednakowej wady wzroku na obu oczach Koszt użytkowania soczewek łatwo obliczysz dzieląc cenę opakowania na ilość dni.

Reguła, zarówno w przypadku soczewek jednodniowych, jak wielorazowych, jest taka sama: im większa ilość w opakowaniu, tym niższy koszt dziennego użytkowania. Przy czym jedna para soczewek jednodniowych wystarcza na jeden dzień, a pojedyncza para soczewek miesięcznych to 30 dni noszenia.
Warto tu zaznaczyć, że korzystając z soczewek jednodniowych, które są droższe od soczewek wielokrotnego użytku, nie musimy używać dodatkowych akcesoriów. Te koszty nie wchodzą w rachubę. Kiedy zatem wybór soczewek jednodniowych będzie korzystny?

Koszt soczewek jednodniowych

Jeżeli nosisz soczewki codziennie – lepszym wyborem będą szkła dwutygodniowe lub miesięczne. Soczewki jednodniowe sprawdzają się w sytuacji, gdy z soczewek korzystamy jedynie od czasu do czasu. Wtedy lepiej wybrać tryb jednodniowy, ponieważ soczewki miesięczne są zdatne do użytku przez 30 dni od momentu otwarcia opakowania. Więc jeśli założysz je raz lub dwa – po miesiącu i tak będą do wyrzucenia.

Możemy także korzystać z soczewek:

- dwutygodniowych
- miesięcznych
- kwartalnych

Ostatnie z wymienionych, czyli soczewki kwartalne, są dostępne, ale rzadko stosowane. Tak długi czas użytkowania utrudnia zachowanie higieny i wiąże się z gromadzeniem na powierzchni soczewek osadów białkowych. Obecnie używane są w przypadku bardziej skomplikowanych wad wzroku, wymagających dużych mocy.

Z soczewek miesięcznych możesz korzystać w dwóch trybach: dziennym i całodobowym. Soczewki miesięczne dzienne możesz nosić przez 30 dni. Założone rano, możesz nosić przez kilka – kilkanaście godzin, a wieczorem należy soczewki zdjąć i umieścić w pojemniku z płynem.

Soczewki miesięczne całodobowe możesz nosić cały czas przez 30 dni i nie ma konieczności zdejmowania ich do snu (ale oczywiście możesz to zrobić, to nie jest wykluczone). Przez specjalistów nawet wskazane, gdyż czyszcząc soczewki wielokrotnego użytku, bardziej dbasz o higienę i zdrowie oczu.

Cena soczewek miesięcznych może zaczynać się już od 10 złotych za opakowanie zawierające 3 sztuki, ale rozpiętość cenowa produktów jest spora. Dlaczego nieparzysta ilość sztuk? To proste - w ten sposób masz możliwość dobrania szkieł kontaktowych, gdy Twoja wada wzroku wymaga różnej mocy. Jedno opakowanie jest przeznaczone na prawe oko, drugie opakowanie na lewe oko. W ten sposób kupujesz dwa opakowania soczewek kontaktowych i masz zapas na trzy miesiące! Zobacz nasz najnowszy ranking soczewek miesięcznych.

Ile kosztują soczewki kontaktowe dwutygodniowe?

W przypadku soczewek dwutygodniowych, podobnie jak w soczewkach miesięcznych, mamy do czynienia z wieloma możliwościami. Niektóre soczewki są wyposażone w dodatkowe funkcje. ACUVUE® OASYS with HYDRACLEAR® PLUS 6 szt. To nowoczesne szkła z filtrem UV klasy I, dzięki czemu chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Te soczewki umożliwiają użytkownikowi swobodę wyboru, bowiem można z nich korzystać w dwóch trybach:

- przez dwa tygodnie w trybie dziennym (soczewki noszone w ciągu dnia, a na noc ściągane i zanurzane w płynie pielęgnacyjnym),
- przez jeden tydzień w trybie całodobowym (bez ściągania soczewek na noc, czyli jako soczewki całodobowe).

Cena soczewek dwutygodniowych zależy od tworzywa, z którego zostały wykonane oraz dodatkowych funkcjonalności jakie posiadają. W ich przypadku także należy zwrócić uwagę na ilość sztuk znajdującą się w opakowaniu. Więcej soczewek w jednym opakowaniu zawsze oznacza niższy koszt w przeliczeniu na dzienne użytkowanie.

Cena soczewek miesięcznych i dwutygodniowych będzie niższa w przypadku budowy sferycznej. Osoby z wadą astygmatyzmu potrzebują soczewek o bardziej zaawansowanej konstrukcji. Dlatego soczewki toryczne i progresywne kosztują więcej.
Warto wziąć pod uwagę kwestię dodatkową - czy nasza wada wzroku jest jednakowa w prawym i lewym oku? Jeżeli nie - będziemy musieli zamówić dwa opakowania soczewek. Każde o odpowiedniej mocy. To zwiększa koszty.

Cena soczewek kontaktowych

Cena soczewek kontaktowych – co na nią się składa?

Cena soczewek miesięcznych zależy między innymi od materiału, z którego zostały wykonane. Do niedawna na rynku szkieł kontaktowych dominowały produkty z materiału hydrożelowego. Obecnie mamy do wyboru także bardziej nowoczesne soczewki silikonowo-hydrożelowe. Zapewniają one większą dostępność tlenu do oka, dzięki czemu są bardziej komfortowe.

Z pewnością do ceny soczewek dwutygodniowych i miesięcznych musisz doliczyć koszt ich pielęgnacji, czyli płynu do soczewek i specjalnego pojemnika na soczewki. Z pojemnikiem sprawa jest raczej prosta, bowiem nie musisz go wymieniać jeśli pozostaje nieuszkodzony i spełnia swoją rolę. Pojemnik na soczewki kupisz już za 4,99 zł.

O ile pojemnik kupujesz raz i nie musisz go często zmieniać, o tyle płyn do soczewek będzie Ci potrzebny regularnie. Wielkość opakowania dostosuj do częstotliwości w jakiej będziesz ściągać soczewki. Jeśli Twoje szkła kontaktowe będą trafiać do pojemnika codziennie wieczorem – warto zaopatrzyć się w duże opakowanie płynu do soczewek . Ceny zaczynają się od 37 zł za butelkę 500 ml.

Jeśli płyn do soczewek nie będzie Ci potrzebny codziennie – płyny o małej pojemności 60-120 ml kupisz już od 9,99 zł.
Przeglądają oferty warto zwrócić uwagę, że większość płynów do soczewek o pojemności 360 ml lub więcej, zawiera także pojemnik na soczewki. W takim przypadku sam pojemnik możesz skreślić z listy kosztów.

Ceny soczewek kontaktowych – zestawy i gratisy

Zwróć uwagę sprawdzając ceny soczewek kontaktowych, co zawiera opakowanie. Producenci oferują różne zestawy, dodatkowe sztuki gratis. Wówczas może się okazać, że za nieco wyższą cenę otrzymasz zestaw, w którym znajduje się więcej sztuk soczewek na zapas oraz płyn pielęgnacyjny. Te wszystkie szczegóły składają się całkowity koszt.

 

Udostępnij