Opryszczka na oku – leczenie
Ambroży fusion
Opryszczka na oku, a dokładniej opryszczkowe zapalenie spojówek, to choroba wywoływana przez wirus. Do zarażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt fizyczny z chorym człowiekiem. Chcesz wiedzieć jak chronić się przed zakażeniem lub co zrobić w przypadku „złapania” wirusa? Czytaj nasz artykuł!
Opryszczka na oku – co ją wywołuje?
Opryszczka na oku to nieprzyjemna i dokuczliwa dolegliwość. Wirus opryszczki pospolitej typ HSV1, który wywołuje chorobę, ma dużą łatwość w rozprzestrzenianiu się. Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez przenoszenie drobnoustrojów na dłoniach i drogą kropelkową. Możliwe jest przeniesienie wirusa opryszczki wargowej na powiekę.
Opryszczka oka dotyczy również w dużej części przypadków reaktywacji wirusa. To oznacza, że przez pewien czas – nawet przez wiele lat – wirus był obecny w organizmie człowieka i miał postać uśpioną (latentną). W takich przypadkach, po długim czasie braku jakichkolwiek objawów, dochodzi do uaktywnienia się wirusa, bez kontaktu z innych zarażonym.
Opryszczka na powiece – objawy
Pacjent dotknięty opryszczką na powiece, ma objawy zapalenia spojówek. W oku pojawia się wydzielina, a na obrzeżach powiek widoczne są drobne pęcherzyki, w których gromadzi się płyn surowiczy. Pęcherzyki ulegają pęknięciom, a te miejsca na powiece pokrywają się strupkami.
Opryszczka pod okiem i na powiekach jest uciążliwa. Osoby dotknięte tą chorobą skarżą się na dyskomfort spowodowany łzawieniem oczu, bolesnością i swędzeniem okolic oczu. Często pacjenci mówią o uczuciu jakby mieli w oku ciało obce, które drażni i przeszkadza.
Opryszczkowemu zapaleniu spojówek często towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych w okolicy uszu. Lekarze notują także współwystępowanie opryszczki na oku z zapaleniem rogówki. Charakterystycznym przebiegiem opryszczki powiek jest w pierwszej kolejności infekcja górnych dróg oddechowych, a po niej pojawiają się objawy opryszczkowego zapalenia spojówek.
Objawy opryszczki na oku – jakie symptomy wskazują chorobę?
- pojawienie się odczynu grudkowego spojówek
- wydzielanie się treści surowiczej w oku
- swędzenie i podrażnienie oczu
- dyskomfort i bolesność
- obrzęk przyusznych węzłów chłonnych
- powyższe objawy występują po infekcji górnych dróg oddechowych, np. po stanie zapalnym gardła lub zapaleniu oskrzeli.
Opryszczka na oku a zapalenie rogówki
Opryszczka oka może mieć powikłania w postaci zapalenia rogówki. Jego symptomy to pogorszenie ostrości widzenia. Czasami pacjenci dostrzegają na powierzchni rogówki zmiany. Jeżeli dostrzeżemy takie objawy – koniecznie powinniśmy zgłosić się na badanie do okulisty. Specjalista, aby zweryfikować stan pacjenta, wykonuje badanie w lampie szczelinowej.
Objawem, który nie pozostawia żadnych wątpliwości co do potwierdzenia diagnozy zapalenia rogówki, jest obecność charakterystycznego nacieku. Pojawia się na zewnętrznej warstwie rogówki i ma drzewkowaty kształt. Jest doskonale widoczny poprzez zabarwienie specjalną substancją przeznaczoną do badań okulistycznych – fluoresceiną.
Wirusowe zapalenie spojówek – leczenie
Leczenie wirusowego zapalenia spojówek powinno odbywać się w konsultacji z lekarzem. Aby zdecydować o podaniu medykamentu – trzeba mieć pewność, że właśnie z tym schorzeniem mamy do czynienia. W przypadku opryszczki na ustach niektórzy decydują się na wykorzystanie domowych sposobów leczenia. Jednak my nie jesteśmy zwolennikami leczenia chorób domowymi sposobami.
Wirusowe zapalenie spojówek dotyczy niezwykle wrażliwej strefy. Dlatego nie wchodzi w grę żadne domowe leczenie. To zbyt duże ryzyko niekontrolowanego rozwoju choroby i powikłań. Dlatego jeśli zauważysz u siebie lub bliskich obawy opryszczki oka – koniecznie umów wizytę u specjalisty.
Leczenie opryszczki na oku nie jest skomplikowane. Istnieją preparaty w postaci żelu ocznego (gancyklowir) i maści ocznej (acyklowir), które dość sprawnie likwidują skutki działania wirusa i łagodzą dolegliwości. Jednak to lekarz musi zadecydować o wyborze preparatu i szczegółach kuracji.
Opryszczka na oku – jak chronić siebie i bliskich?
Opryszczka na oku niestety dość łatwo się przenosi. Człowiek, którego organizm ma dobrą odporność, ma duże szanse uniknąć zakażenia. Jednak w okresach przesilenia i osłabienia, gdy jesteśmy bardziej podatni na infekcje, ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa jest duże. Dlatego należy pamiętać przede wszystkim o higienie. Konieczne jest częste mycie rąk i unikanie kontaktu dłoni z okiem i błonami śluzowymi. Warto stosować środki do dezynfekcji rąk i powierzchni.
Bibliografia:
1. J.J. Kański, B. Bowling, Okulistyka kliniczna, wyd. 4, wydawnictwo Elsevier Urban & Partner; Wrocław 2013.
2. J. Szaflik, Choroby aparatu ochronnego oka i rogówki, wydawnictwo Elsevier Urban & Partner; Wrocław 2004.
3. S. Kaye, A. Choudharay, Herpes simplex keratitis. Prog Retin Eye Res. 2006; 25(4): 355–380.