Choroby oczu

Mroczki przed oczami – przyczyny i leczenie

Ambroży fusion
lis 21 2022

Szare lub czarne mroczki przed oczami to dolegliwość, na którą skarży się wiele osób. Często opisywana jest jako latające muszki, męty, a czasem nawet błyski w polu widzenia. Mroczki przed oczami często są nieszkodliwe i występują tylko chwilowo, jednak jeśli są bardzo intensywne i występują przez dłuższy czas, mogą być objawem poważniejszego schorzenia.

Mroczki przed oczami – przyczyny

Wiele osób chociaż raz w życiu doświadczyła mroczków przed oczami. W przeszłości mogłeś zauważyć je przy szybkim wstaniu z łóżka czy przy patrzeniu na bezchmurne niebo. Ich przyczyny mogą być banalne i często bywają łatwe do wyleczenia. 

Czasami jednak zdarza się, że mroczki przed oczami są wyjątkowo uciążliwe, a dodatkowo towarzyszą im inne niepokojące objawy. Powinno Cię to skłonić do udania się na badanie. Będziesz mógł wtedy wykluczyć chorobę lub ją zdiagnozować i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Najczęstsze przyczyny mroczków przed oczami to m.in.:

Nagły spadek ciśnienia

Mroczki przed oczami po wstaniu mogą być objawem niedociśnienia, a czasami występują samoistnie. Ciśnienie spada np. przy szybkim schyleniu lub kiedy zbyt gwałtownie podniesiesz się z kanapy. W tych sytuacjach krew nie dopływa do mózgu w wystarczających ilościach, co może chwilowo zaburzyć widzenie. Jeśli takie zdarzenia mają miejsce często, koniecznie udaj się na badanie.

Męty ciała szklistego

Ciało szkliste to substancja o konsystencji przypominającej galaretę, która wypełnia gałkę oczną – więcej dowiesz się o niej w naszym wpisie o budowie oka. Czasem w ciele szklistym osadzają się męty, czyli produkty przemiany materii, których oko nie jest w stanie usunąć wystarczająco szybko. Mogą przybrać kształt robaczków, nitek, kropek czy cieni. Poruszają się wraz z gałką oczną – najłatwiej można je zauważyć przy patrzeniu na jasne tło, takie jak biała ściana czy niebo.

Męty w oku są wynikiem zmian zachodzących w ciele wraz z wiekiem. Mogą jednak zauważyć je u siebie nawet osoby bardzo młode, zwłaszcza te, które mają krótkowzroczność. Co ciekawe – zdarza się, że męty wykształcają się w oczach nawet w okresie embrionalnym.

Ciało obce w oku

Jeśli zauważasz mroczki przed oczami i jednocześnie odczuwasz kłujący ból pod powieką – możliwe, że coś wpadło Ci do oka. Jeśli jest to coś małego jak rzęsa czy ziarnko piasku, powinno samodzielnie wypłynąć z oka razem ze łzami. W takich sytuacjach objawy powinny ustąpić od razu, gdy paproch się z niego wydostanie. Więcej na temat tego, co robić gdy zauważysz u siebie ciało obce w oku, przeczytasz tutaj.

Anemia

Charakterystyczne symptomy, którymi może objawiać się anemia to osłabienie, zawroty głowy, mroczki przed oczami – często idą one w parze z niedokrwistością i niedoborem żelaza. Jeśli podejrzewasz u siebie anemię, udaj się na badanie krwi. 

Migrena

Mroczki przed oczami i ból głowy mogą świadczyć o migrenie. To charakterystyczny objaw, który zwykle poprzedza ataki migreny o kilkanaście minut do godziny. Dzieje się tak, gdy dopływ krwi do obszaru mózgu odpowiedzialnego za wzrok jest ograniczony.

W tych sytuacjach pojawiają się również błyski przed oczami, a ból głowy znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli dolegają Ci więc najpierw mroczki przed oczami, a potem ból głowy – możliwe, że to migrena z aurą.

Nadciśnienie

Mroczki przed oczami często są pierwszą oznaką rozwoju choroby nadciśnieniowej. Osoby z podwyższonym ciśnieniem tętniczym skarżą się też na szumienie w uszach, zawroty głowy i kołatanie serca.

Odwarstwienie siatkówki

Zdarza się, że siatkówka oka odwarstwia się od znajdującej się za nią błony naczyniowej. Może się tak stać ze względu na urazy lub czynniki zewnętrzne, takie jak cukrzyca czy duża krótkowzroczność. Do ciała szklistego przedostają się wówczas komórki krwi, które – podobnie jak męty – widoczne są w polu widzenia jako ciemne plamki. Tutaj przeczytasz, więcej o tym, jakie są choroby oczu.

Retinopatia cukrzycowa

Mroczki przed oczami mogą być wynikiem powikłań cukrzycowych, które dotknęły oczy. Postępująca retinopatia cukrzycowa może doprowadzić do poważnego osłabienia wzroku, które objawia się mroczkami i ubytkami w polu widzenia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, czym jest retinopatia – zapoznaj się z naszym artykułem.

Nowotwór oka

W przypadku nowotworu oka, rosnący guz wewnątrzgałkowy stopniowo coraz bardziej naciska na nerw wzrokowy, co skutkuje mroczkami przed oczami, bólem i znacznie osłabionym widzeniem.

Mroczki przed oczami – jak się ich pozbyć?

Mroczki przed oczami nie są chorobą, lecz mogą być jej objawem. Dlatego jeśli latające muszki i plamki przed oczami już od dłuższego czasu są wyjątkowo uporczywe i nie dają Ci spokoju – udaj się do lekarza. Tylko po badaniu będzie można w stanie stwierdzić, co jest powodem tej dolegliwości, a następnie będzie mogło zostać dopasowane odpowiednie leczenie.

Mroczki przed oczami znikną wraz z wyleczeniem ich przyczyny. W przypadku anemii – odpowiednia dieta i suplementacja zdecydowanie złagodzą jej objawy, a z czasem mogą doprowadzić do jej całkowitego wyleczenia.

Jeśli mroczki przed oczami spowodowane są obecnością ciała obcego w oku, możesz wspomóc naturalny aparat ochronny oka sztucznymi łzami – przydadzą Ci się do tego np. krople EyeLove Natural Drops. Drobinki powinny wypłynąć na zewnątrz wraz z płynem.

Męty ciała szklistego najczęściej nie są powodem do zmartwień, jednak gdy są wyjątkowo uporczywe, mogą zostać usunięte operacyjnie. Ten zabieg to witreoliza. Odbywa się ona za pomocą lasera – polega na odparowaniu, rozdrobnieniu lub przemieszczeniu mętów. Jest zalecana w przypadku, gdy mroczki są wyjątkowo duże lub znajdują się w punkcie centralnym wizji.

Jeśli są one zaś spowodowane niedoborami — możesz pozbyć się ich na własną rękę. Domowe sposoby na mroczki przed oczami to zdrowe odżywianie, a także uzupełnianie wszelkich niedoborów krwi odpowiednią suplementacją. Aby wiedzieć, jakich minerałów czy witamin może Ci brakować, wykonuj regularne badania krwi.

Jednak gdy mroczki przed oczami są na tyle intensywne, że utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie — nie licz na domowe sposoby. Jeśli ich przyczyna leży w poważniejszej chorobie takiej jak cukrzyca, nadciśnienie czy nowotwór, leczenie musi być dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Częste mroczki przed oczami u dziecka również powinno się szybko skonsultować z lekarzem.

W tych sytuacjach to konieczne, abyś skontaktował się ze specjalistą. Jednak nie martw się na zapas! W większości przypadków mroczki przed oczami są nieszkodliwą dolegliwością, która ustępuje samoistnie.

Udostępnij