Wybieramy soczewki

Od kiedy można nosić soczewki kontaktowe?

Ambroży fusion
sty 25 2022

Prawidłowa pielęgnacja, inny sposób zakładania, a także potrzeba naprawdę dokładnego dopasowania do oczu – to wszystko sprawia, że soczewki kontaktowe wymagają większego zaangażowania w porównaniu do okularów korekcyjnych. Właśnie z tego powodu bardzo często pojawia się pytanie, od ilu lat można nosić soczewki. Zatem sprawdź, czy to rozwiązanie sprawdzi się też u dzieci.

Od ilu lat można nosić soczewki?

Tak naprawdę nie ma żadnego minimalnego wieku, pozwalającego na noszenie soczewek kontaktowych. Dlatego ta opcja jest dostępna nawet dla niemowląt. Tym bardziej że wspomaga to ich prawidłowy rozwój, jeśli stwierdzono u nich choroby oczu. Szczególnie soczewki kontaktowe dla dzieci przydają się przy wrodzonej zaćmie, różnowzroczności oraz wysokiej wadzie wzroku. Wówczas szkła stanowią dość skuteczny sposób walki z tymi problemami, choć czasem służą również jako opatrunek medyczny.

Jaki wiek jest najlepszy na noszenie soczewek kontaktowych?

Pamiętaj, że ważne jest nie tylko to, od ilu lat można nosić soczewki kontaktowe. Kluczowe znaczenie ma także ich prawidłowa pielęgnacja. U najmłodszych to rodzice muszą zadbać o bezpieczną aplikację, ich regularną wymianę, nawilżenie, a także dokładne oczyszczenie.

Jeśli nie ma żadnych przesłanek zdrowotnych do tego, żeby dziecko nosiło szkła, to tak naprawdę warto z nich korzystać dopiero od 8 roku życia. To właśnie ten wiek uznaje się za najbardziej odpowiedni, ponieważ wówczas dziecko ma już sporą wiedzę, dotyczącą higieny i pielęgnacji. Oprócz tego jest już na tyle odpowiedzialne, żeby samodzielnie zwracać uwagę na ewentualny dyskomfort czy problemy z oczami.

Czym wyróżniają się soczewki dla dzieci?

Szkła kontaktowe dla najmłodszych przede wszystkim powinny być dopasowane do problemów ze wzrokiem. Dlatego do wyboru są soczewki minusy, plusy bądź bardziej specjalistyczne modele. Poza tym u dzieci ważne jest wybranie delikatnych wariantów – najlepiej tych, przeznaczonych do wrażliwych oczu. Koniecznie dodaj do tego łagodne krople i płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Pamiętaj także o tym, żeby zdecydować się na preparaty bez konserwantów – takie krople dużo lepiej sprawdzą się podczas kontaktu z delikatną dziecięcą skórą czy z oczami.

Warto zaznaczyć, że popularnym rozwiązaniem są nie tylko soczewki dla dzieci, ale również dla nastolatków. W końcu to właśnie w tym wieku pojawiają się największe problemy z akceptacją swojego wyglądu. Natomiast szkła kontaktowe nie ingerują w wygląd w porównaniu do okularów korekcyjnych. Dzięki temu nastolatkom dużo łatwiej przychodzi zaakceptowanie wady wzroku, a przede wszystkim radzenie sobie z nią.

od jakiego wieku można nosić soczewki kontaktowe?

Od ilu lat można nosić soczewki kolorowe?

Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych szkieł, tak również wersje kolorowe nie mają minimalnego wieku, od którego można je nosić. Ważne jest po prostu to, żebyś zachował wszelkie zasady bezpieczeństwa, a do tego stosował się do zaleceń producenta. Dzięki temu z jeszcze większą chęcią będziesz z nich korzystać. Poza tym masz też pewność, że nie wpłyną negatywnie na oczy dzieci lub nastolatków.

Jeśli zastanawiasz się, od ilu lat można nosić soczewki kolorowe, to pamiętaj także o tym, że mogą z nich korzystać także osoby, które w ogóle nie mają wady wzroku. W tym przypadku również nie ma górnej czy dolnej granicy wiekowej. Dlatego każdy może cieszyć się innym kolorem oczu, ciekawym wzorem lub po prostu oryginalnym strojem Halloweenowym.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Tak naprawdę soczewki kontaktowe są przeznaczone dla każdego. Choć zyskasz całkowitą pewność dopiero wtedy, gdy udasz się do specjalisty, który zbada Twój wzrok, a następnie dopasuje szkła do wady wzroku. To bardzo ważny etap, ponieważ lekarz wskaże Ci również konkretny produkt. Wówczas zyskasz pewność, że wybierzesz soczewki kontaktowe dopasowane do indywidualnych potrzeb. Szczególnie jest to istotne u osób z wrażliwymi oczami, a także u alergików.

Istnieją przypadki, gdy nie jest wskazane noszenie soczewek kontaktowych. Dotyczy to osób, borykających się z zespołem suchego oka, silnymi alergiami, cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi bądź zaburzeniami odporności.

od kiedy można nosić soczewki kontaktowe?

Jak długo można nosić soczewki?

Tak naprawdę długość noszenia soczewek jest uzależniona od konkretnego produktu, a także od ewentualnych problemów zdrowotnych czy reakcji alergicznych. Dlatego kluczowe znaczenie ma to, żebyś zadbał o wybór odpowiednich modeli. Poza tym dostępne są różne rodzaje soczewek – jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. W zależności od tego, który z tych wariantów wybierzesz, to tak długo będziesz mógł z nich korzystać. Do dyspozycji masz również całodobowe wersje, a wtedy ich prawidłowa pielęgnacja jest jeszcze łatwiejsza. Choć pamiętaj, że taki tryb może skutkować skróceniem czasu przydatności szkieł – potem tracą swoje właściwości, a do tego zmniejsza się ich poziom nawilżenia.

Nadal nie wiesz, jak długo można nosić soczewki? Zatem po prostu sprawdź, co jest napisane na opakowaniu lub wpisz nazwę swoich szkieł w wyszukiwarce, a wtedy na pewno uzyskasz szczegółowe informacje. Dzięki temu nie musisz obawiać się tego, że produkt stanie się mniej funkcjonalny.

Udostępnij