Wybieramy soczewki

Czym są soczewki toryczne?

Ambroży fusion
gru 2 2021

Osoby, które cierpią na astygmatyzm, także nie muszą rezygnować z noszenia soczewek i tym samym z większej swobody. Kluczowe staje się dopasowanie odpowiedniego rodzaju szkieł kontaktowych. Jeśli potrzebujesz skorygować astygmatyzm, koniecznie dowiedz się, czym są soczewki kontaktowe astygmatyzm, jak są zbudowane i jakie modele warto wybrać, aby pozbyć się skutków tej wady wzroku.

Soczewki toryczne – co to?

Soczewki na astygmatyzm nazywane są modelami torycznymi lub cylindrycznymi. Dzięki nim możliwa staje się korekcja astygmatyzmu. Ta wada wzroku polega na tym, że występuje nieprawidłowa krzywizna soczewki lub rogówki oka. W trakcie badań okulista może zdiagnozować astygmatyzm regularny, astygmatyzm rogówkowy czy też astygmatyzm soczewkowy. W zależności od przypadku rogówka lub soczewka jest zakrzywiona, co prowadzi do różnego załamania promieni świetlnych w płaszczyźnie pionowej i poziomej oka.

Nosząc soczewki astygmatyzm, możemy wreszcie pozbyć się problemu związanego z rozmazanym obrazem, kiepską ostrością widzenia i kłopotów z dostrzeżeniem mniejszych detali. Skoro już wiesz, co to jest soczewka toryczna, to teraz koniecznie przyjrzyj się bliżej ich budowie, która odróżnia ją od modeli sferycznych.

soczewki toryczne

Szkła cylindryczne – wygląd

Soczewki dla astygmatyków wyróżniają się swoim wyglądem i budową. Ich kształt przypomina przeciętą wzdłuż obwarzankę. Przez to cechują się także tym, iż cała powierzchnia soczewki nie ma tej samej grubości, a do tego w poszczególnych częściach moc refrakcyjna i skupiające jest różna.

Krzywizna soczewki – jak dobrać szkła toryczne?

Trzeba wiedzieć, że podczas wybierania soczewek bardzo ważna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą i wykonanie badań okulistycznych. Wtedy zostanie m.in. ustalona krzywizna w soczewkach, określająca tylny promień optyczny soczewki. Im promień jest większy, tym soczewka jest bardziej płaska.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że gdy krzywizna soczewek zostanie prawidłowo wyznaczona, to szkła kontaktowe zostaną też odpowiednio dopasowane, wpłynie to na jakość widzenia, komfort zakładania i noszenia soczewek, odpowiednią ruchomość soczewek i ich przylegania do rogówki i spojówki.

Najlepsze soczewki toryczne

Nie wiesz, jakie soczewki toric warto wybrać? Wybór jest coraz większy, ale nie ma co eksperymentować i od razu postawić na modele, które gwarantują wysoką jakość. Oto soczewki kontaktowe dla astygmatyków, które są najczęściej wybierane w przypadku tej wady wzroku:

- Biofinity Toric – to toryczne soczewki uznawane jako komfortowe  nowoczesne i wyróżniają się wysokim poziomem przepuszczalności tlenu i nawilżenia, bez obaw można nosić je przez cały dzień i całkiem zapomnieć, że masz je założone;

- EyeLove Exclusive PRO Toric – te soczewki kontaktowe z cylindrem wykonane są z silikonowo-hydrożelowego materiału, gwarantują wysoki poziom uwodnienia oraz filtry UV;

- ACUVUE OASYS 2-week for Astigmatism – w tym przypadku soczewki kontaktowe cylindryczne doceniane są za komfort w trakcie ich noszenia, ale też za to, że można je nosić w trybie 2-tygodniowym.

Soczewki toryczne – jak zakładać?

Gdy chcesz założyć soczewki cylindryczne, nie musisz obawiać się, że ten proces będzie zbyt skomplikowany. Jak większość umiejętności, tak i ta wymaga wprawy. Na samym początku zadbaj o higienę. Umyj i wysusz dokładnie ręce. Następnie wyciągnij soczewki z opakowania i postaw jedną sztukę na dłoni. Sprawdź, czy soczewka cylindryczna się nie wywinęła. Jedną ręką rozchyl lekko powiekę oka, a drugą przyłóż szkło toryczne do gałki ocznej. Kiedy zostanie ona prawidłowo dobrana, to szybko „przyklei się” do oka. Naprawdę nie ma się czego bać!

soczewki toryczne - zakładanie

Rodzaje soczewek kontaktowych torycznych

Większość producentów oferuje kilka różnych rodzajów szkieł torycznych. Różnią się one czasem noszenia, materiałem, który został wykorzystany do ich wyprodukowania, a także ceną. Dlatego, kiedy kupujesz toryczne soczewki kontaktowe, koniecznie zwróć uwagę na wszystkie te aspekty. W pierwszej kolejności kieruj się swoją wygodą i trybem życia. Zatem najlepiej sięgaj po soczewki z cylindrem z nowoczesnego materiału silikonowo-hydrożelowego, gdyż te modele są naprawdę komfortowe i zapewniają wysoki wskaźnik nawilżenia. Następnie zdecyduj czy wolisz nosić soczewki toryczne jednodniowe, czy też modele miesięczne.

Soczewki toryczne miesięczne

Zazwyczaj najbardziej opłacalną opcją są modele, które możesz nosić wielokrotnie, jak właśnie toryczne soczewki miesięczne. Astygmatyzm to wada, którą z powodzeniem możesz skorygować. Do wyboru są modele do noszenia w trybie dziennym lub też całodobowym, w zależności od Twoich oczekiwań. Jeśli chcesz codziennie ściągać swoje soczewki z astygmatyzmem, to koniecznie dokup płyn do dezynfekcji i pamiętaj o dokładnej pielęgnacji szkieł, by kolejnego dnia założyć oczyszczone soczewki. W przeciwnym razie będą one zagrażały Twojemu zdrowiu.

Soczewki jednodniowe toryczne

Do wyboru są też soczewki jednodniowe. Astygmatyzm pozwala na noszenie modeli jednorazowych, które są świetnym rozwiązaniem, gdy uprawiasz sport, np. pływasz. Poza tym także alergicy często decydują się na jednorazowe soczewki kontaktowe toryczne, gdyż ograniczają ryzyko alergicznego zapalenia spojówek dzięki regularnym zmianom szkieł. Tego typu modele oszczędzają też Twój czas, gdyż nie trzeba ich oczyszczać.

Kolorowe soczewki astygmatyzm

Specjalnie nie wspomnieliśmy także o tym, że na rynku dostępne są również kolorowe soczewki toryczne. Czym się one wyróżniają? Otóż z jednej strony to standardowe modele korekcyjne, których celem jest wyeliminowanie skutków astygmatyzmu. Jednak na tym nie kończy się ich zadanie. Soczewki toryczne kolorowe stały się tak popularne głównie wśród osób młodych, które lubią eksperymentować ze swoim wyglądem. Dostępne są one w przeróżnych odcieniach i zapewniają także inne ciekawe atuty wizualne.

Oto co zyskasz, gdy postawisz na soczewki kolorowe toryczne:

- możliwość diametralnej zmiany koloru tęczówki,

- optyczne powiększeniu oka,

- rozjaśnienie spojrzenia,

- dodanie oczom zdrowego blasku.

Coraz częściej soczewki kolorowe astygmatyzm są noszone na co dzień. Jednak niektóre modele są znacznie bardziej oryginalne i szalone, np. te przypominające oczy demona czy wampira. Wtedy świetnie sprawdzają się podczas imprez w klubach czy Halloween.

soczewki toryczne cena

Soczewki toryczne – cena

Chcesz kupić stosunkowo tanie soczewki toryczne? Naprawdę jest to możliwe! W końcu ich cena rozpoczyna się od ok. 60 zł w przypadku modeli miesięcznych. Mniej więcej w tym przedziale możesz znaleźć szkła toryczne, które naprawdę będą komfortowe i zagwarantują oczekiwaną ostrość widzenia. Nie brakuje też droższych modeli, które zapewniają jeszcze więcej dodatkowych funkcji, dlatego zastanów się, jakie szkła z cylindrem spełnią Twoje oczekiwania przy jednoczesnym kontrolowaniu tego, ile za nie zapłacisz. Pamiętaj, żeby nie płacić więcej jedynie przez to, że jakaś marka jest bardziej znana i reklamowana.

Teraz już wiesz wszystko o soczewkach, by wybrać odpowiedni model szkieł kontaktowych i skorygować swoją wadę wzroku.

Udostępnij