Pielęgnacja oczu

Łzawienie oczu - jak sobie radzić?

Ambroży fusion
sty 12 2024

Łzy naturalnie nawilżają gałkę oczną, jednocześnie ją oczyszczając i chroniąc przed bakteriami i infekcjami. Czasami oczy mogą wytwarzać nadmiar filmu łzowego - wtedy mamy do czynienia z łzawieniem oczu. Jakie są przyczyny łzawienia oczu? Jakie objawy łączą się z łzawieniem i co oznaczają? Czy można radzić sobie z nim domowymi sposobami? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania! 

Czym jest łzawienie oczu? 

Łzy są stale obecne w oczach - ale są niewyczuwalne. Nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności, dopóki nie pojawi się ich zbyt wiele. Łzawienie to po prostu nadmierne wydzielanie łez przez oko. Czasami dzieje się tak w stanach emocjonalnych (wzruszenie, smutek, śmiech). Łzawienie można zauważyć również np. przy ziewaniu czy przy wymiotach, gdy torebki łzowe chwilowo są aktywowane. W takich sytuacjach łzawienie oczu jest w zupełności normalne. 

Przyczyny łzawienia oczu

Przyczyny nadmiernego łzawienia oczu mogą być rozmaite. Czasami jest ono spowodowane prostymi przyczynami dnia codziennego, np. w trakcie krojenia cebuli. Inne możliwe przyczyny takiego stanu fizjologicznego to: 

- alergiczny nieżyt nosa (alergia wiosenna, katar sienny): wtedy oprócz łzawienia można zaobserwować wodnistą wydzielinę z nosa czy częste kichanie, 

- ciało obce w oku: gdy do oka trafi ciało obce; takie jak ziarenko piasku, muszka czy rzęsa, oko broni się i wydziela większą niż zazwyczaj ilość łez - aby zwyczajnie wypłukać intruza, 

- mechaniczne podrażnienie oka: jeśli w jakichś sposób doszło do podrażnienia oka, np. wskutek uderzenia lub przypadkowego włożenia palca do oka (szczególnie u dzieci), oko może nadmiernie łzawić i boleć. Jeśli ból nie minie po kilku minutach, to mogło dojść do uszkodzenia ciała szklistego - wtedy należy jak najszybciej udać się do okulisty, ponieważ ciała szkliste nie regenerują się samodzielnie, 

- jęczmień na oku: jęczmień to okrągła grudka przypominająca kulkę, zazwyczaj zlokalizowana na dolnej powiece zaraz przy linii rzęs. Jęczmień jest bolesny i nieestetyczny. Zakażenie ustępuje po około 10 dniach. 

Łzawienie oczu od makijażu 

Może zdarzyło się, że nagle - z dnia na dzień - Twoje oczy zaczęły piec, szczypać, swędzieć i nadmiernie łzawić. W takim przypadku winowajcą często okazuje się nowy kosmetyk do makijażu - zazwyczaj tusz do rzęs, rzadziej cienie do powiek. Niektóre tusze mogą zawierać składniki podrażniające lub uczulające. Jeśli więc wystąpią u Ciebie takie niespodziewane symptomy, zwrócić uwagę, czy w Twojej kosmetyczce nie pojawił się nowy produkt. Jeśli tak - postaraj się zastąpić go innym.

Czy łzawienie oczu może być groźne?

Łzawienie oczu może być objawem choroby. Jeśli pojawia się u Ciebie regularnie lub jest długotrwałe a wraz z nim występują alarmujące objawy, udaj się do lekarza. Do możliwych schorzeń, jakie może sygnalizować nadmierne łzawienie należy: 

- zapalenie spojówek (zakaźne lub alergiczne), 

- wywijanie się rzęs w wewnętrzną stronę oka, 

- zapalenie rogówki (jej najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie nabłonka) 

- przeziębienie lub grypę, 

- zespół suchego oka. 

Sprawdź, czym jest suche oko.

Mężczyzna w biurze. Łzawienie.

Alarmujące dodatkowe objawy 

Jeśli wraz ze łzawieniem pojawiają się takie objawy jak: 

- światłowstręt,

- ból oczu, 

- pogorszenie widzenia,

- ropna wydzielina, 

- pieczenie i swędzenie oczu, 

to wizyta u specjalisty zazwyczaj jest konieczna. Te i inne objawy są sygnałami o możliwych infekcjach i problemach zdrowotnych oka. 

Łzawienie oczu - covid? 

Łzawienie oczu to jeden z symptomów zapalenia spojówek. Dotychczas nie stwierdzono, aby samo nadmierne łzawienie było objawem COVID-19. Jednakże, zdarza się, że zapalenie spojówek może być sygnałem o wystąpieniu koronawirusa w organizmie. Dzieje się tak jednak jedynie 1-3% populacji. 

Domowe sposoby na łzawienie oczu 

Jeśli masz podejrzenie, że łzawienie jest wynikiem jakiegoś schorzenia, udaj się do specjalisty na kontrolę. Pamiętaj - “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Gdy jednak łzawienie jest wywołane jest przez łagodniejszy powód, możesz wykorzystać kilka domowych sposobów: 

1. Stosowanie zimnych okładów z rumianku lub szałwii. 

Zaparz i wystudź torebkę rumianku, szałwii lub innych, delikatnych ziół. Nie musisz ich wyciskać, mogą pozostać nasączone naparem. Następnie przyłóż je do oczu i trzymaj około 10-15 minut. 

2. Zrób ciepły okład. 

Ciepłe okłady mogą zbawiennie wpłynąć nie tylko na nadmierne łzawienie, ale również na zmęczenie oczu. Użyj do tego  bawełnianej ściereczki namoczonej w ciepłej wodzie lub ciepłym roztworze ziół albo zielonej herbaty. Pamiętaj, że należy dbać, aby okłady nie były zbyt ciepłe, ani tym bardziej gorące.

3. Krople do oczu.

Może wydawać się to paradoksalne, ale sposobem na nadmiar filmu łzowego są krople do oczu. Łzawienie, podobnie jak suchość oczu można załagodzić kroplami nawilżającymi. Dzięki kroplom uzupełnisz łzy o odpowiednie składniki. Łagodzą również nieprzyjemne objawy, takie jak pieczenie i swędzenie.

Jeśli zastanawiasz się, jakie krople do oczu wybrać, polecamy krople EyeLove Aloe Drops. Dzięki temu, że ich skład jest naturalny - są rekomendowane dla alergików i osób o wrażliwych oczach. Łagodzą zaczerwienienia i podrażnienia. Dowiedz się więcej o tym, jak nawilżyć suche i zmęczone oczy.

4. Delikatny masaż powiek. 

Spróbuj delikatnie rozmasować powieki. W tym celu złącz ze sobą palec wskazujący i środkowy, wykonuj koliste ruchy na powiekach w kierunku wskazówek zegara. 

Łzawienie oczu u dzieci 

Jak radzić sobie z łzawieniem oczu u dzieci? Jeśli znasz powód łzawienia - np.: jest konsekwencją zanieczyszczenia powietrza lub przebywania dziecka w okolicy pokrojonej cebuli - możesz zrobić mu delikatne okłady ze ściereczki z letnią wodą. Gdy zaś zdarzy się, że oczy Twojego dziecka intensywnie łzawią bez wyraźnej przyczyny, udaj się do specjalisty. Dziecko mogło w trakcie zabawy uszkodzić nabłonek oka - wtedy niezbędna jest konsultacja lekarska. Pamiętaj, że należy odróżniać nadmierne łzawienie oczu od płaczu.   

 

 


1. A. Lens, S. Coyne Nemeth, J. K. Ledford, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Wydawnictwo Medyczne Górnicki, 2010
2. https://www.wokularach.pl/blog/lzawienie-oczu-przyczyny-leczenie

 

Udostępnij